Asya Ülkesinden Hükümet Onaylı Liste: Ticarete Uygun Kripto Paralar Açıklandı!

Asya ülkesi Endonezya’nın emtia ve vadeli işlem piyasası regülatörü Bappebt, yasal çerçevede alım-satımı yapabilecek kripto paraların listesini paylaştı.

Endonezya’nın para piyasaları düzenleyici kurumu Bappebt, yakın tarihte ülke genelinde alım-satımı yapılabilecek kripto paraların listesini paylaştı. Söz konunu listede toplamda 501 farklı kripto para yer alırken kripto para piyasasının en değerli 100 projesinin nerdeyse tamamı da düzenleyici kurumun listesine dahil edildi.

Düzenleyici kurum Bappebt’in detaylı kripto para listesinde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance ve Coinbase davalarında menkul kıymet olarak nitelendirdiği varlıklar arasında Dash (DASH) hariç bütün kripto paralar listesinde yer aldı.

DASH, bugüne kadar SEC davalarında menkul kıymet nitelendirilmesi yapılan 68 token arasındaki tek PoW token’ı olarak gündeme gelmişti.

Öte yandan gizlilik odaklı hizmet sunan Monero (XMR) ve Zcash’in (ZEC) düzenlemeler kapsamında alım-satım yapılabilecek kripto paralara dahil edilmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Listede yer alan varlıklar arasında Dogecoin (DOGE), Pepe (PEPE) ve Floki (FLOKI) gibi meme coin’lerin bulunması yatırımcıları heyecanlandırdı. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB), The Sandbox (SAND), Polkadot (DOT), Cosmos (ATOM) gibi önemli kripto paralar da listede yer alırken Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi stablecoinler listeye dahil edildi.

Paylaşılan bu liste, regülatör kurum tarafından 2022 yılında paylaşılan PBK Düzenlemesi Numara 11‘in revize edilmiş halini temsil ediyor. Bununla birlikte listede yer alan kripto paraların düzenli aralıklarla gözden geçirileceği ve gerekli uyumlulukları sağlamamaları halinde listeden kaldırılabilecekleri belirtildi.

Kripto paralar hakkındaki bu düzenleme, çeşitli yasalar ve düzenlemeler temel alınarak oluşturuldu. Bunlar arasında 1997 ve 2011 tarihli Emtia Ticareti Yasaları, 2014 tarihli Emtia Ticareti Düzenlemesi, 2019 ve 2021 tarihli Devlet Bakanlığı Organizasyonu hakkında Cumhurbaşkanlığı Düzenlemeleri, 2022 tarihli Ticaret Bakanlığı Düzenlemesi ve 2018 tarihli Kripto Varlık Ticareti Genel Politikası bulunmaktadır.