JPMorgan Bitcoin İçin Hevesleri Kursakta Bıraktı: SEC Onayı Çığır Açmayacak!

ABD bankacılık devi JPMorgan, SEC tarafından gelecek bir spot Bitcoin ETF onayının beklenildiği gibi çığır açan bir olay olmayacağını öne sürdü.

JPMorgan 6 Temmuz tarihinde yayınladığı bir araştırma raporunda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından gelecek bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayının kripto para ekosistemi tarafından beklenildiği gibi bir çığır açan bir gelişme olmayacağını iddia etti.

Bankacılık devi, spot Bitcoin ETF’i konusunda piyasaya bir iyimserlik hakim olduğunu bu durumun SEC tarafından öne sürülen endişelerin son başvurularda ele alınmış olmasından kaynaklandığını dile getirdi. SEC geçmiş başvurularda, spot Bitcoin ETF’ine onay vermeme sebepleri arasında başlıca neden olarak piyasa manipülasyonunu göstermiş ve buna karşılık yakın zamanda yeniden talep gönderen varlık şirketleri bu noktada çeşitli bilgilendirmelerde bulunmuştu.

Ancak JPMorgan, ETF başvurularının onaylanması halinde dahi bu gelişmenin Bitcoin için ciddi farklılıklar yaratmayacağını savundu. Bu noktada Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri, Kanada ve çeşitli Avrupa ülkeleri gibi ABD dışı yargı bölgelerinde halihazırda spot Bitcoin ETF ürünlerinin işlem gördüğünü ancak yatırımcı ilgisinin beklentileri karşılamadığını öne sürerek tezlerini destekledi. Ayrıca Bitcoin fonlarının 2021 yılının ikinci çeyreğinden bu yana oldukça az ilgi gördüğü de analistlerin değindiği noktalar arasında yer aldı.

Bunların yanı sıra raporda, spot ETF’lerin vadeli ETF’lere kıyasla çeşitli avantajları bulunduğu ve yatırımcı ilgisini gerçek zamanlı olarak yansıtmada daha başarılı olduğu belirtildi. Ayrıca spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanması durumunda likiditenin vadeli Bitcoin ETF piyasasından spot piyasaya doğru akacağı ifade edildi.

Wall Street devi Bernstein yayınladığı bir araştırma raporunda, SEC’nin spot Bitcoin ETF’lerine onay verme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirmişti.


Tag'ler: JPMorgan SEC Bitcoin