SEC’den Ethereum Tabanlı DeFi Protokolüne Soruşturma: Token Fiyatı Düşüşe Geçti!

Ethereum (ETH) tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü BarnBridge’e (BOND) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından soruşturma açıldı.

Douglas Park, SEC’nin mevcut likidite havuzlarının kapatılmasını ve bu kapsamda yenilerinin açılmamasını talep ettiğini belirtti. Ayrıca ilgili ürünler üzerinde yürütülen tüm çalışmaların durdurulması ve bir sonraki duyuruya kadar BarnBridge ile ilişikli iş yapan kimseye herhangi bir ödeme yapılmaması da SEC’nin talepleri arasında yer aldı.

Avukat, protokolün kurucu ortakları Tyler Ward ve Troy Murray’in mevcut durumda konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmayacağını DAO üyelerine aktardı. Soruşturma kapsamına tam olarak kimlerin girdiği ise muhtemelen yasal gerekçeler nedeniyle tam olarak açıklanmadı.

DefiLlama verilerine göre yalnızca 1,35 milyon dolar toplam kilitli varlık (TVL) seviyesine sahip nispeten küçük bir DeFi aktörünün SEC radarına girmesi kripto para piyasası tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

DAO’lara karşı açılan davaların yasal geçerliliği hala kripto para aktörleri ve hukukçular arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz mart ayında Sushi DAO‘ya açılan davada bazı DAO üyeleri herhangi bir celp almadıklarını dile getirerek yapılan eylemin yasal olarak yetkisiz olduğunu ima etmişti.

Coingecko verilerine göre Douglas Park’ın duyurusu ile birlikte 3,3 dolar seviyesinden işlem gören BOND, %10’a yakın değer kaybederek 3,01 dolar seviyesine geriledi. BOND, yazım itibariyle 3,02 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tag'ler: Ethereum DeFi SEC

Yorumlar

Fatih Taşdemir

Harika bir haber olmus, ellerinize saglik.

Fatih Taşdemir

05.10.2023 11:15