Binance CEO’su İsyan Etti, Borsadan Çıkan Gerçek Fon Miktarını Açıkladı!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Binance’den çıkan net fon miktarının medyada yer alan bilgiler ile tam olarak örtüşmediğine dikkat çekerek isyan etti.

Binance CEO’su CZ 10 Haziran tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinde yayınladığı gönderide, hafta sonu altcoinlerde yaşanan büyük düşüşün ardından borsa üzerinden gerçekleşen net çıkışlar hakkında açıklama yaptı.

CZ, on-chain analitik platformlarının borsadan net çıkış verilerini hatalı yöntemlerle ölçtüğünü öne sürerek gerçekte olandan yüksek gözüktüğünü ve 9-10 Haziran tarihlerinde net çıkışın 392 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

CEO, cüzdan adreslerinin herkese açık olduğunu hatırlatırken platformların uyguladığı hatalı ölçüm yöntemleri hakkında şu ifadelerde bulundu:

Bazı 3. taraf analitikleri AUM’deki (yönetim altındaki varlık) ABD Dolar’ı cinsinden değişimi çıkış olarak ölçer. Bu “çıkış” AUM’deki varlıkların fiyat düşüşlerini de içerir. Esasında ikisi farklı şeylerdir.

CZ bunun yanı sıra bazı platformların da yalnızca borsadan çıkış verilerini ele aldığını ve giriş verilerini hesaba katmadığını belirtti.

Öte yandan yüksek volatilitenin ve keskin fiyat hareketlerinin bulunduğu günlerde arbitraj traderlarının normal günlere kıyasla daha fazla fon transferi gerçekleştirdiğine dikkat çeken CZ, giriş çıkış verilerini yükselten faktörlerden birinin de bu olduğunu ima etti.

CEO, kullanıcılara referans teşkil etmesi için FTX iflasının gerçekleştiği kasım ayında bir günde 7 milyar dolarlık net çıkış yaşandığını da hatırlattı.

Öte yandan önde gelen analitik platformları DefiLlama, Nansen ve Glassnode verilerine göre ise Binance’den son 7 gün içerisinde bir milyarın üzerinde net çıkış yaşandı.