Binance’de Yönetici Krizi: CZ Yüzünden Mi İstifa Ettiler? Taraflardan Açıklama Var!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in üç üst düzey yöneticisi CEO Changpeng Zhao’ya (CZ) istifasını sundu.

Fortune’un konuya aşina kaynakların ifadelerine dayandırdığı 6 Temmuz tarihli haberine göre Binance Baş Hukuk Danışmanı Han Ng, Baş Stratejist Patrick Hillmann ve Uyumluluk Birimi Başkan Yardımcısı Steven Christie, Binance CEO’su CZ’ye devam eden bir ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) soruşturması sırasında şirketteki görevlerinden ayrılacaklarını söyledi.

Kaynaklar, yönetici istifalarının CEO CZ tarafından DOJ soruşturmasında verilen bazı ifadelerle ve DOJ’a karşı takındığı tutum ile alakalı olduğunu öne sürdü. Soruşturmanın Binance hakkındaki ABD regülatörlerini yanıltma ve kara para aklama iddialarını ele aldığını belirtildi. Ancak DOJ, böyle bir soruşturmayı henüz kamuoyuna duyurmadı.

Binance’in küresel soruşturmalar ve istihbarattan sorumlu personeli Matthew Price’ın geçen haftaki istifasından kısa bir süre sonra gerçekleşen üç istifa, Binance CEO’sunun yasal mücadelede yalnızlaşmaya başladığı yönünde spekülasyonları doğurdu.

Konu hakkında açıklama yapan Patrick Hillmann, Binance’ten ayrıldığının doğru olduğunu ancak 2. çocuğu dünyaya geleceği için istifa ettiğini dile getirdi. Hillman ayrıca CZ ve Binance’i desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

Öte yandan CZ, 7 Temmuz tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden söz konusu olayla ilgili cevap verdi. CZ paylaştığı gönderide, kaynaklar tarafından belirtilen istifa nedeninin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Mevcut senaryolara göre zaman zaman ekipte değişimler görülebileceğini ifade eden CEO, yayınlanan haber için “FUD” nitelendirmesi yaptı.

Tag'ler: Binance