Bitcoin Dominasyonu 2 Yılın Ardından 50’yi Geçti: Kripto Piyasası İçin Sırada Ne Var?

Bitcoin’in (BTC) pazar hakimiyeti (dominans), geçtiğimiz iki senenin ardından yeniden %50’nin üzerine çıktı.

Bitcoin 20 Haziran tarihi itibariyle yeniden kripto para piyasası sektörünün %50’sinden fazlasına hakim oldu. Bitcoin’in toplam piyasa değeri 520 milyar dolar olarak ölçülürken kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1,039 trilyon dolar olarak kaydedildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) kripto para sektörü aktörlerini hukuki yollardan sıkıştırması ve yakın zamanda pek çok kripto para biriminin menkul kıymet olduğunun iddia edilmesi yatırımcıların altcoinlere olan ilgisinde düşüşe neden oldu.

Altcoinlerin genelinde fiyat düşüşü ile bağlantılı olarak piyasa değerinde gerileme görülürken gerileyen kripto para piyasası toplam değeri içerisinde Bitcoin ve Ethereum (ETH) yeniden öne çıktı.

Sırada Ne Var?

Bir önceki boğa sezonu verileri göz önüne alındığında Bitcoin 3 bin dolar seviyelerinden 68 bin dolar seviyelerine kadar ralli yaparken Bitcoin dominansı bir akümülasyon sürecinin ardından %51 seviyelerinden %73 seviyelerine kadar yükseliş yaşadığı gözlemleniyor.

Daha sonra Bitcoin’in doygunluk dönemine girerek piyasayı altcoinlere bıraktığı görülüyor. Bu sürecin ardından Bitcoin, geri çekilmeler yaşasa dahi Ethereum ve diğer altcoinlerde büyük yükselişler meydana geldiği fark ediliyor.

Mevcut duruma bakıldığında ise Bitcoin’in akümülasyon sürecini gerçekleştirdiği ve dominasyonu yukarı yönlü kırdığı tahmin ediliyor. Bir önceki boğa verilerine göre baktığımız durumda Bitcoin’in kripto para piyasası üzerindeki hakimiyetinin ve fiyatının artması bekleniyor. Daha sonrasında Bitcoin dominasyonu %58-%60 seviyelerine geldiğinde doygunluğa ulaşarak yerini Ethereum ve diğer altcoinlere bırakacak ve onlar da yükseliş yaşayacak.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %1,1 değer kaybeden Bitcoin, son 24 saat içerisinde %1,4 değer kazanarak yazım itibariyle 26.784 dolar seviyesinden işlem görüyor.