Bitcoin İçin Bir Girişim de Valkyrie’den: Son 1 Haftada 4. Başvuru oldu!

Kripto varlık yöneticisi Valkyrie Investments, 7 gün içerisinde SEC’ye spot Bitcoin (BTC) ETF’i için başvuran 4. yatırım şirketi oldu.

Valkyrie Investments 21 Haziran tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu beyanda, spot Bitcoin ETF’i (borsa yatırım fonu) oluşturmak için kayıt talebinde bulundu. Valkyrie bu başvuru ile 7 gün içerisinde BlackRock, WisdomTree ve Invesco’nun ardından SEC’ye spot Bitcoin ETF’i için başvuruda bulunan 4. şirket olarak yer aldı.

Beyanda verilen bilgilere göre “Valkyrie Bitcoin Fund” olarak adlandırılacak fonun toplam değeri önde gelen kripto endeks sağlayıcısı CF Benchmarks’tan alınan Bitcoin fiyatı verileri ile belirlenecek. Delaware yasalarına tabi tutulacak fonun ticker’ı (kodu) ise “BRRR” olacak. Başvuruya göre fon, Nasdaq üzerinde listelenecek.

Valkyrie ayrıca ETF’in Bitcoin varlıklarının kendi kripto kolu Valkyrie Digital Assets tarafından saklanacağını bildirdi.

Başvuru, Valkyrie’nin spot Bitcoin ETF’i oluşturmak için ikinci yasal denemesi olarak kaydedildi. Geçmiş başvurusu, SEC tarafından gözetim anlaşmaları ve piyasa manipülasyonu konularında SEC’nin endişelerini gideremediği için Aralık 2021 tarihinde reddedilmişti. Valkyrie’nin bu başvurusunda da gözetim noktasında çeşitli soru işaretleri bıraktığı görüldü.

Öte yandan spot Bitcoin ETF’i reddedilmiş olsa dahi yatırım şirketinin Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF) ve Bitcoin madencilerini izleyen Valkyrie Bitcoin Miners ETF (WGMI) adından iki Bitcoin ETF’i bulunduğu belirtildi.

Geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’i için başvuruda bulunması üzerine birçok yatırım şirketi BlackRock’ı takip etmiş ve ardı ardına SEC’ye başvurularını sunmuş veya yenilemişti.

Tag'ler: Bitcoin

Yorumlar

0x...6476

Tesekkurler sayenizde bilgi sahibi oluyoruz

0x...6476

23.06.2023 04:12