Bitcoin İçin Boğa Fragmanı Mı? Fiyat Binance.US Üzerinde 138 Bin Doları Fitilledi!

En büyük kripto para borsası Binance’in ABD iştiraki Binance.US üzerindeki Bitcoin (BTC) fiyatı kısa süreliğine 138 bin doları gördü.

Binance’in ABD iştiraki Binance.US üzerindeki Bitcoin fiyat hareketliliği dikkat çekti. TSİ 21 Haziran 04.00′da yaşanan ani hareketlilik sonucunda Bitcoin fiyatı 138 bin dolara ulaştı. Dalgalanmanın ardından saniyeler sonra fiyat normal seyrine geri döndü.

Uzmanlar ani fiyat artışının borsanın BTC/USDT işlem çiftindeki düşük likiditeye bağladı. Bu hareketlilik esnasında Bitcoin zaten %4‘ten fazla yükseliş sergilemişti ve muhtemelen Binance.US tahtasına girilen yüklü bir veya birkaç emir ani bir dalgalanma yarattı.

Binance.US verilerine göre saniyelik dalgalanma esnasında yaklaşık 1,8 milyon dolar değerinde 62,22 Bitcoin el değiştirdi. Bu, Bitcoin fiyatı için şimdiye kadarki en yüksek fiyattan yapılmış işlem olarak kayıtlara geçti.


SEC davasının ardından likidite eridi

Bu düşük likiditenin muhtemel sebeplerinden biri de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance’e karşı başlattığı dava olarak görülüyor. Davanın ardından açıklama yapan önde gelen piyasa yapıcılar Wintermute ve Keyrock, Binance.US’den çekildiklerini bildirmişti.

Bu kişilerin ve şirketlerin aniden ayrılması Binance.US’i sınırlı likiditeyle baş başa bırakarak yatırımcıların emirlerini etkili bir şekilde gerçekleştirmesini zorlaştırabiliyor. Öte yandan piyasada hacim ve derinlik olmadığı dönemlerde tek bir kullanıcının yapacağı yüklü miktardaki basit bir işlem bu örnekte de görüldüğü gibi ciddi dalgalanmalarla sonuçlanabiliyor.

Piyasa verilerine bakıldığında Binance.US özelinde BTC/USDT işlem çiftinde yapılacak 400 bin dolarlık işlemin fiyat üzerinde %2’lik bir dalgalanma yaratabileceği görülüyor. Buna kıyasla BTC/USD paritesinde aynı etkiyi yaratmak için 842 bin dolarlık hacim gerekiyor.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %8,2 yükseliş performansı sergileyen Bitcoin, yazım esnasında 28.933 dolardan işlem görüyor.

Tag'ler: ABD Binance Bitcoin

Yorumlar

0x...6476

bizdekide o fiyatlara gelse de millet bayram etse

0x...6476

21.06.2023 21:28