Bitcoin Rüzgarı Arkasına Aldı: Yükselişin Sebebi Ne ve Olası Fiyat Hedefi Neresi?

Bitcoin (BTC) son 24 saatlik periyotta sergilediği %7,7’lik yükselişle mayıs ayının başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin son 24 saatte yaşadığı yükselişle kripto para yatırımcılarını sevindirdi. Kısa bir süre zarfında 26.600 dolar seviyelerinden 29.000 dolar seviyelerine ulaşan Bitcoin, mayıs ayı başından beri en yüksek seviyesine ulaştı. 

Coinglass verilerine göre bu süreçte Bitcoin’de 36 milyon dolarlık short (kısa) pozisyon tasfiye edildi.

Yükselişin sebebi ne?

Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Binance ve Coinbase’e açılan davaların ardından değer kaybetmiş, 25.200 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Ardından sektör için olumlu haberler gelmeye başladı ve Bitcoin o dönemden bu yana %17’den fazla değer kazandı.


Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın SEC’ye spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulunması Bitcoin’de yükselişi tetikleyen ilk neden olmuştu. BlackRock’ın şimdiye kadar yaptığı 600’e yakın başvurudan yalnızca 1 tanesinin onay alamaması akıllara ilk spot Bitcoin ETF’i için onay geliyor mu sorusunu getirdi.

Varlık yöneticisinin bu hamlesinin ardından WisdomTree ve Invesco gibi trilyon dolarlık şirketlerin de yakın zamanda spot Bitcoin başvurusu yapmasının yükselişi hızlandırdığı düşünülüyor.

Öte yandan dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan Deutsche Bank geçtiğimiz gün, Almanya’nın regülatör kurumu Alman Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BaFin) dijital varlık lisansı başvurusunda bulunmuştu. Banka söz konusu lisansı alabilirse kripto para birimleri için saklama hizmeti sunabilecek. Bu başvurunun da Bitcoin yükselişinde etkili olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca sektöre gelen kurumsal ilgi bu kadar ile kalmadı. Finans piyasasının önde gelen isimlerinden Fidelity, Citadel ve Charles Schwab tarafından ortak olarak kurulan kripto para borsası EDX Markets (EDXM) dün faaliyetlerine başladı.

Fiyat hedefi neresi?

Sosyal medya fenomeni ve analist “Carl From The Moon” Bitcoin grafiğinde oluşan Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) formasyonuna işaret ederek  Bitcoin’de %7’den fazla bir yükseliş yaşanabileceğini öne sürmüştü. Analistin bu grafiğinin ardından 27.200 dolar seviyesinde kapanış yapan Bitcoin, hızlı bir şekilde analistin fiyat hedefine yükseldi.

Bitcoin, hızlı bir şekilde yükselerek en önemli direnç bölgelerinden birine geldi. Bitcoin’in 30 bin dolar seviyelerine kadar yükselip bu seviyelerde kapanışlar gerçekleştirmesinin büyük bir yükselişi tetikleyeceği düşünülüyor. Bitcoin, 31 bin dolarlık bir önceki tepesini geçmesi durumunda 38 bin dolar seviyelerine kadar yükseliş yaşayabilir.

Finans piyasalarında 25 yıldan fazla tecrübesi bulunan trader Jordan Lindsey, Bitcoin’de 30 bin dolar seviyesini işaret ederek bu seviyenin kırılması durumunda bir ralli başlayabileceğini ima etmişti.

Son yükseliş ile kripto para piyasası genel olarak yeşillendi. Altcoinler bu süreçte %20’ye varan değer kazançları gösterirken Bitcoin dominansı da artmaya devam ediyor.

Tag'ler: Bitcoin