BNB Binance Üzerinde 57 Dolara Düştü! Anormal Fiyat Hareketinin Sebebi Ne?

Kripto para borsası Binance’in yerel kripto para birimi BNB (BNB), USD Coin (USDC) karşısında kısa sürede 57 dolara düştü.

Binance üzerindeki BNB/USDC paritesinde yaşanan ani ve derin düşüş dikkat çekti. 10 Haziran TSİ 10.00 sularında gerçekleşen fiyat hareketi sonucunda Binance Coin kısa sürede %75 değer kaybederek 236 dolar seviyesinden 57 dolara kadar geriledi. Yaşanan bu düşüşün ardından fiyat aynı hızda 235 dolar bandına geri döndü.


Söz konusu saatlerde birçok altcoin’de büyük satış baskısı bulunuyordu. Ancak piyasa analistlerine göre bu ani gerilemenin arkasında parite özelindeki düşük hacim yatıyor. Özellikle alım ve satım hacimlerinin zayıf olduğu bu tür paritelerde tek bir kullanıcının yüklü bir işlemi fiyatta ciddi dalgalanmalara sebep olabiliyor. Söz konusu ani düşüş vadeli işlem paritesi üzerinde gerçeklemediği için yatırımcıların pozisyonları bu tür düşüşlerde tasfiye olmuyor.

Ethereum (ETH) katman-2 ölçeklendirme çözümü Arbitrum’da (ARB) da geçtiğimiz haftalarda benzer bir olay gerçekleşmişti. ARB, TrueUSD (TUSD) paritesinde kısa sürede %70’lik düşüş yaşamıştı.

CoinGecko verilerine göre 24 saat içerisinde %5,1 düşüş yaşayan BNB, yazım esnasında 225 dolardan işlem görüyor.

Tag'ler: BNB Binance