BNB Chain Optimism Destekli Yeni Katman-2 Projesini Tanıttı: Test Ağı Yayında!

En büyük kripto para borsası Binance’in yerel blokzinciri BNB Chain, Optimism (OP) destekli katman-2 (L2) test ağı “opBNB”yi hayata geçirdiğini açıkladı.

BNB Chain, Optimism tarafından desteklenen katman-2 test ağı “opBNB”yi başlattığını duyurdu. Devrim niteliği taşıyan bu yeni ağın yüksek hız ve düşük maliyetle hizmet vermesi amaçlanıyor. Projenin arkasında Optimism’in OP Stack teknolojisi önemli bir rol üstleniyor.

Bu yeni girişimin web sitesinde yer alan bilgilere göre opBNB’nin işlem başına 0,005 dolar maliyet ve saniyede 4.000 işlem hızında (tps) çalışması hedefleniyor. Ortaya konulan bu yeni katman-2 ağı, BNB Chain’e kıyasla 2 kat ve Ethereum ağından yaklaşık 130 kat daha hızlı olacak.

opBNB’nin önemli özellikleri arasında EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumluluğu, yüksek kapasite ve düşük maliyet, BNB ekosistemiyle doğal entegrasyon yer alıyor. Ağın içerisinde işlem ücretlerini ödemek içinse Binance Coin (BNB) kullanılacak.

Ayrıca opBNB’nin Visa gibi ödeme yöntemlerinden daha verimli ve günlük hayatla entegre olması bekleniyor:

opBNB, günlük işlemlerin yapılabilmesini sağlar. Örneğin, bir Visa kartıyla 10 dolarlık bir işlem yaptığımızda, bu işlem yaklaşık 0.179 dolar (10*1.29% + 0.05) maliyetlidir. Ancak opBNB ile bu işlem 0.005 dolardan az bir maliyetle gerçekleştirilebilir.

BNB ekosistemi içinde yüksek performanslı bir Layer-2 çözümü olan opBNB, OP Stack kullanılarak oluşturuldu. 100M blok boyutu sayesinde opBNB’nin işlem ücretleri ucuz ve stabil kalacak. Bu durum da ağı, çok çeşitli dijital ortamlarda geniş çapta benimseme için harika bir çözüm haline getiriyor.

Oyunlardan, merkeziyetsiz borsalara (DEX), günlük kullanımdan, NFT’lere kadar opBNB çok çeşitli ihtiyaçları karşılarken optimum performans sağlayacak:

opBNB’nin performansı, özellikle oyunlar için önemlidir. Herhangi bir gecikme veya yavaşlık, oyun deneyimini ciddi şekilde etkileyebilir. Blockchain tabanlı oyunlar için bu, hızlı işlem hızları ve yüksek işlem hızının önemini vurgular.

Test ağının başarılı bir şekilde yürütülmesinin ardından opBNB’nin mainnet’e geçmesi planlanıyor.

CoinGecko verilerine göre haber akışının etkisiyle %7,3 yükselen OP, 1,10 dolar seviyesinden 1,18 dolara kadar tırmandı. OP yazım esnasında 1,16 dolardan işlem görüyor.