Cardano Kurucusundan SEC-Binance Davası Hakkında Yorum: Uyardı!

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, SEC’nin Binance’e açtığı davanın ABD’nin özgürlük karşıtı amaçları doğrultusunda atılmış bir adım olduğunu ima etti ve uyardı.

Charles Hoskinson 5 Haziran tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası Binance’e açtığı davanın, ABD tarafından vatandaşların finansal hayatı üzerinde tam kontrol edinilmek için yapılan bir hamle olduğunu öne sürdü. Hoskinson ayrıca bu davanın daha geniş bir eyleme dönüşebileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Dava dosyasını okuduğunu belirten kurucu, hükümetin vatandaşların özgürlüğünü kısıtlamak noktasında bir avuç banka ile dijital merkez bankası paralarını (CBDC) kullanmayı planladığını iddia etti.

Dava kapsamında hükümetin kripto paralara dair düzenleme faaliyetlerini de eleştiren Hoskinson, konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

"Regülatif bir olay yasaya veya kılavuzlara uyum konusunda müzakerelerin yapıldığı bir yerdir. Bu olay kripto para birimlerinin varlığı ve neyi temsil ettiği ile ilgili siyasi, felsefi bir anlaşmazlık gibi görünüyor."

Hoskinson ayrıca atanmış düzenleyicilerin kişilerin mahremiyet hakkına dair ayrımcılık yaptığını ima etti. Kurucu, seçilmiş bir grup düzenleyicinin, insanların kendi kimlikleri, cüzdanları ve finansal durumları üzerindeki kontrol haklarını ellerinde tutma yetisini kitlelerden alarak entelektüel bir azınlığa verme yönünde karar aldığını iddia etti.

Hoskinson bunların yanı sıra yaşanan olayların bir ilk olmadığını hükümetlerin daha önce de özgürlük vadeden teknolojilere ve olgulara karşı eylemler gerçekleştirdiğini ima ederek bu olay kapsamında sektörü birleşmeye davet etti:

"Görünüşe göre bu olay, tüm sektörün parçalı yapısını bir kenara bırakıp ABD’nin 1984’ü bir tatil gibi gösterecek bir distopyaya kaymasını önleyebilecek kurallar ve yönergeler dizisi konusunda birleşmesi için mükemmel bir fırsat gibi görünüyor."

Öte yandan ADA, dava dosyasında diğer 11 kripto para ile birlikte menkul kıymet olarak tanımlanırken Hoskinson’un açıklamalarında bu detaya dair bir ifade yer almadı.

TRON (TRX) kurucusu Justin Sun da dava konusunda sosyal medya üzerinden CZ’ye destek mesajı yayınlamıştı.


Tag'ler: Cardano Binance