Dev Alman Banka Berenberg: SEC’nin Kriptoda Bir Sonraki Hedefi Bunlar Olabilir!

Alman bankacılık devi Berenberg, SEC’nin bir sonraki hedefinin stablecoinler ve merkeziyetsiz finans (DeFi) olacağını öne sürdü.

Berenberg 20 Haziran tarihinde yayınladığı bir araştırma raporunda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para sektörüne yönelik baskıcı tutumunda bir sonraki hedefin stablecoinler ve DeFi olacağını iddia etti.

Banka, SEC’nin kripto paralar ve kripto para hizmet sağlayıcıları sonrasında stablecoinleri ve DeFi protokollerini regülasyonlara uyumlu hale getirerek regüle edilmiş borsalar ve kreditörlere alternatif olma kabiliyetlerini sınırlayabileceğini belirtti. Berenberg Analisti Mark Palmer konu hakkında şu ifadeyi kullandı:

"Merkeziyetsiz finansın can damarı rolünü üstlenen stablecoinleri hedefleyebilirler."

Banka bu noktada Tether (USDT) ve USD Coin’in de (USDC) hedef tahtasında yer alacağını belirtirken USDC’nin hedef alındığı senaryoda, ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in gelirlerinin önemli ölçüde etkilenebileceğine dikkat çekti. Verilere göre Coinbase’in 2023 ilk çeyrek gelirlerinin %23’üne denk gelen 199 milyon dolarlık net gelir USDC staking gelirlerinden oluşuyordu.

Berenberg mayıs ayının ortasında yayınladığı bir araştırma raporunda, SEC’nin yakında Coinbase’e yaptırım davası açacağını öne sürmüş, USDC staking gelirlerinin SEC ağına takılarak etkilenebileceğine değinmişti. 

Daha sonra SEC Coinbase’e dava açarak ABD menkul kıymet kurallarının ihlal edildiğini dile getirmişti.

Tag'ler: Stablecoin DeFi SEC