Dünyanın En Büyüğü BlackRock Bitcoin Başvurusunu Güncelledi, Yeniden SEC’ye Gönderdi!

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, spot Bitcoin (BTC) ETF (borsa yatırım fonu) başvurusunu güncelledi ve yeniden sundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin ETF başvurularında ABD dışındaki piyasalarda gerçekleşen tüm işleri kapsayan süreçlerin gözetim ve yönetimini sağlayan bir anlaşma olan surveillance-sharing agreement kapsamında yeterince açık ve kapsamlı bilgilendirme yapılmadığını dile getirmişti. Bunun üzerine BlackRock da SEC’ye sunduğu başvuru dosyalamasında güncellemeye giden varlık yönetim şirketleri arasında yer aldı.

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi, diğer şirketlerin aksine başvurusunu Cboe değil Nasdaq aracılığıyla yapmıştı. Bu sebeple güncellenen başvuru, ABD borsası Nasdaq tarafından dolduruldu ve tekrar sunuldu.

Güncellenen başvuruda, BlackRock’un gözetim partneri olarak ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase ile anlaştığı görüldü. Yakın zamanda başvurularını güncelleyen Fidelity, WisdomTree, VanEck ve Invesco da gözetim partneri olarak Coinbase ile anlaştığını bildirmişti.

Spot Bitcoin surveillance-sharing agreement’ın, Nasdaq ve Coinbase arasında gerçekleştirilecek ikili bir gözetim-paylaşım anlaşması olması beklenmektedir. Bu anlaşmanın amacı borsanın piyasa gözetim programını tamamlamaktır.

Geçtiğimiz günlerde Wall Street devi Bernstein yayınladığı bir raporda, SEC’nin Nasdaq ve Cboe gibi düzenlenmiş borsalarda işlem gören Bitcoin ETF’lerini kripto yatırım şirketi Grayscale’in GBTC fonu gibi tezgah üstü Bitcoin yatırım ürünlerine tercih edeceğini öne sürmüştü.Tag'ler: Bitcoin