FED Başkanı Jeremy Powell Kabul Etti: Stablecoinler Paradır!

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jeremy Powell, stablecoinlerin para olduğunu kabul ederken uygulanması gereken sıkı düzenlemeleri hatırlattı.

Jerome Powell para politikası üzerine yılda iki kez yapılan bir oturumda verdiği demeçte, stablecoinleri bir para olarak kabul etti. Powell ayrıca bu tür varlıkların bankalar tarafından denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında, temmuz ayında oylamaya sunulacak mevzuat hakkında şüpheli tavrını gizlemeyen Powell, sektörün düzenlenmesi noktasında güçlü bir federal yetkinin olması gerektiğini ve aksi durumun ekonomiye kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Powell ayrıca ABD’nin bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürme noktasından çok uzakta olduklarını ifade etti.

Merkez bankasının stablecoin ihracında aktif rol üstlenmesi gerektiğini öne süren başkan, açıklamasının detaylarında şu ifadelere yer verdi:

Stablecoinleri bir paranın bir türü olarak görüyoruz ve tüm gelişmiş ekonomilerde paranın nihai güvenilirlik kaynağı merkez bankasıdır. İleriye dönük olarak stabilcoinlerde ne olacağı konusunda oldukça güçlü bir federal role sahip olmanın uygun olacağına inanıyoruz. Aksi durumda bizi zayıf bir rolle bırakmak ve eyalet düzeyinde çok sayıda özel para yaratılmasına izin vermek bir hata olacaktır.

Demokratlar temmuz ayındaki mevzuat hakkında şüpheli

ABD meclisinde Cumhuriyetçi tarafın kripto para yanlısı tutumu giderek güç kazansa da Demoktrat cephesi karşı tavrını korumaya devam ediyor. Powell’ın açıklamalarına paralel olarak konuşan Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki en üst düzey Demokrat Temsilci Maxine Waters, temmuz ayında sunulacak mevzuata karşı eleştirel yaklaştı.

Waters yaptığı açıklamada, eyaletler arası stablecoin karmaşasına değinirken gelişigüzel bir mevzuatın faturasının ağır olabileceğini dile getirdi.

Kripto paralar ve stablecoinler için olumlu bir yaklaşıma sahip mevzuatın onaylanabilmesi için Demokratların da desteğini alması gerekecek. Öte yandan Waters’ın karşıt görüşleri işlerin beklendiği kadar kolay gelişmeyeceğini gözler önüne seriyor. Demokratlar ABD senatosunda Cumhuriyetçilere nazaran çoğunluk konumunda bulunuyor.

Kripto paralar ve stablecoinler üzerine daha fazla netlik sağlayacak mevzuatın temmuz ayının ikinci haftasında temsilciler meclisi tarafından oylanması bekleniyor.

Tag'ler: Stablecoin FED

Yorumlar

0x...6476

sec baskani yorum yapiyor piyasa dusuyor fed baskani yorum yapiyor artiyor bu arada olan yine kucuk yatirimciya oluyor

0x...6476

23.06.2023 04:13