FTX Davaya Yüz Milyonlarca Dolar Akıtıyor: Dudak Uçuklatan 3 Aylık Masraf!

İflas eden kripto para borsası FTX, birkaç ay içerisinde danışmanlara ve avukatlara yaptığı 100 milyon doların üzerinde ödemeyle dikkatleri çekti.

The Block tarafından yakın derlenen belgelere göre FTX, 1 Şubat ve 30 Nisan tarihleri arasında yeniden yapılandırma danışmanlarına ve avukatlara hizmetleri için 121,8 milyon dolar ücret ödedi.

Kripto para sektörü içerisinde ünlü hukuk bürosu Sullivan & Cromwell, borsaya 37,6 milyon dolar fatura keserek tüm harcamaların %30,9’unu oluşturdu. Geçmişte FTX’i yasal olarak temsil etmesi ABD hükümeti içerisinde çeşitli tartışmalara sebep olan Sullivan & Cromwell, FTX’in finansman yaratabilmesi adına birçok yatırımın satılmasını ve geri çekilmesini sağladı.

Sullivan & Cromwell ile birlikte şirketin yeniden yapılandırılmasını yöneten Alvarez & Marsel ise iflas eden borsaya 37 milyon dolar fatura kesti. Hukuk bürosunun faturasında yemek ve konaklama giderlerine toplamda 200 bin dolar harcandığı görüldü. Alvarez & Marsel, yemek ve konaklama dahil toplam muhtelif giderleri 1,1 milyon dolar olarak beyan etti.

Yatırım bankacılığı şirketi Jefferies, 730 bin dolarlık faturası ile danışmanlar arasında en mütevazi ücretlendirmeyi yapan taraf oldu. FTI Consulting ise toplamda 686,8 saatlik faturalandırma ile 761 bin dolarlık bir ücret planı çıkardı. FTI’ın “borsayı yeniden başlatma” adı altında bir dosya üzerinde çalışması ise kullanıcıların dikkatinden kaçmadı.

Sosyal medya kullanıcıları aralarında artan maliyetler çeşitli tartışmalara neden olurken borsanın müşterilerine değer getirebilmesi için yeniden başlatılması gerektiği öne sürüldü.

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’dan (SBF) sonra atanan Jhon J. Ray’in maaşı da geçtiğimiz sene gündem olmuş ve yatırımcılar tarafından tepki görmüştü.