SEC Başkanı Garry Gensler İçin Söylentiler Doğru Mu: İstifa Etti Mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in istifa ettiğine yönelik iddialar ortaya çıktı.

Kısa süre önce SEC Başkanı Gary Gensler’in istifa ettiğine yönelik paylaşımlar kripto para topluluğu arasında beklenmedik bir gündem yarattı. “Thecryptoalert.com” adlı bir sitede yayınlanan haberlerde Gensler’in “bir iç soruşturmanın ardından istifasını sunduğunu” iddia edildi. Fakat iddia niteliğindeki bu haberlerin yapay zeka ürünü olduğu ortaya çıktı.

Henüz bir hafta önce yenilenen bu domain sadece birkaç haber paylaşarak ciddi bir dezenformasyonu tetiklemiş oldu. Bazı sosyal medya kullanıcılarının bu haberleri kendi hesaplarından paylaşması yalan haberlerin etkisini çığ gibi büyüttü.

Bu sosyal medya kullanıcılarından biri de “Whalechart” oldu. Yapay zeka tarafından üretilmiş söz konusu istifa haberini sosyal medyada paylaşan Whalechart’ın bu gönderisi, 1,5 milyondan fazla görülmeye ulaştı. Yalan haber kullanıcılar arasında yayıldıkça dezenformasyonun boyutu da beklenmedik şekilde arttı

Fox Business Network muhabiri Charles Gasparino 3 Temmuz’da paylaştığı bir sosyal medya gönderisinde, Gary Gensler’in istifa etmediğini dile getirdi.

Tag'ler: SEC

Yorumlar

0x...6476

keske istifa etseymia bir aciklama yapiyor piyasa allak bullak oluyor

0x...6476

04.07.2023 01:12