SEC Başkanı Gary Gensler Binance Davası Hakkında Neler Söyledi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e açılan dava konusunda açıklamalarda bulundu.

Gary Gensler SEC resmi web sitesi üzerinden 5 Haziran tarihinde yayınlanan basın duyurusunda, Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) birçok prosedür ve yasayı ihlal ettiğini söyleyerek yaptığı açıklamalarda vatandaşları uyardı.

Başkanın ifadelerine göre SEC, CZ ve Binance kuruluşlarının kapsamlı bir sahtekarlık ağı kurduklarını ayrıca yasalardan ve beyan gerekliliklerinden kaçınma gibi pek çok suça bulaştıklarını iddia etti.

Gensler, Binance’i kimin yönettiği, piyasa yapıcısının manipülatif ticaretleri ve yatırımcı fonlarının kim tarafından veya nerede tutulduğu konusundaki detayların gizlendiğini öne sürerken borsanın yozlaşmış ticaret hacimleri ve risk kontrolleri konusunda yatırımcıları yanılttığını da belirtti.

SEC Başkanı, bunların yanı sıra Binance’in ABD’li müşterileri platformlarında tutabilmek adına pek çok prosedürü göz ardı ettiğini öne sürerken konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

Yüksek değerli ABD’li müşterileri platformlarında tutmak adına perde arkasında göz ardı ettikleri pek çok prosedür duyurarak ABD Menkul Kıymet yasalarından kaçmaya çalıştılar. Halk, zor kazanılmış varlıklarını bu yasa dışı platformlara yatırmaktan kaçınmalıdır.

Ayrıca başkan 5 Haziran tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, basın duyurusundaki ifadelerine benzer şekilde Binance ve CZ’nin beyandan kaçınma, aldatma, çıkar çatışması ve kanundan tasarlayarak kaçınma gibi eylemlerle suçladıklarını tekrar etti.

SEC 5 Haziran tarihinde Binance’e on üç farklı suçlama aracılığıyla dava açtığını duyurmuştu.

Tag'ler: SEC Binance