TCMB Faiz Oranını Açıkladı! USDT/TRY Nasıl Tepki Verdi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 650 baz puan artırarak politika faizinin %15’e çıkarıldığını açıkladı.

TCMB yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay politika faizi sabit tutmasının ardından bu ay radikal bir karar alarak 650 baz puan artırıldığını duyurdu.

En son faiz artırımını 2020 yılının 8. ayında gerçekleştiren TCMB, 27 ayın ardından tekrar faiz artırımı gerçekleştirdi. Uzun bir süre %14 bandında kalan faiz oranları hızlı bir şekilde %8,5’a kadar düşürülmüştü. Bu ay alınan karar ile birlikte faiz %15’e yükseldi.

Yapılan açıklamaya göre TCMB, parasal sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para politikasının etkinliğinin artıracak ve fiyat istikrarının sürekliliğini sağlamak adına TCMB’nin cari dengeyi iyileştirecek stratejik yatırımları desteklemeye devam edecek.

TCBM faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5’ten yüzde 15 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir. Küresel ekonomide enflasyon düşerken, halen uzun dönem ortalamalarının çok üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, bütün dünyada merkez bankaları enflasyonu düşürmeye yönelik tedbirler almaktadır. Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret etmektedir. Bu gelişmede yurtiçi talepteki güçlü seyir, maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmuştur. Kurul, bu unsurlara ek olarak fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağını öngörmektedir. Kurul politika faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. Enflasyon ve enflasyon eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir."

Politika faizi beklentilerin altında kalmasıyla birlikte Tether (USDT), Türk Lirası karşısında hızla değer kazandı. Açıklamadan önce 22,51 TL seviyelerinde bulunan Tether, açıklamanın ardından %5’e yakın yükselerek 23,6 TL seviyelerine geldi.


Tag'ler: Dolar Türkiye

Yorumlar

0x...a5AC

Çok uzun zamandir faiz düsürümenin üstüne bu faizleri piyasa çok kolay domine eder. Daha sert yükseltmeninde iç piyasada ciddi etkileri olur. Bakalim ne olacak gözlemlemeye devam

0x...a5AC

27.06.2023 10:58

Rumuz

Baya iyi bir haber insallah devami gelir

Rumuz

25.06.2023 12:03

0x...6476

Tesekkurler bararili bi yazi olmus

0x...6476

23.06.2023 04:10